Prvý deň v materskej škole

Ak ste mali doteraz dieťatko doma, nástup do materskej školy bude veľkou zmenou a treba rátať s tým, že adaptácia istý čas potrvá. Dôležitú úlohu tu hrajú osobnostné vlastnosti, predchádzajúce skúsenosti, no aj pohľad, názory a výchovné pôsobenie rodičov. Kým niektoré deti si na nové prostredie, učiteľky, kamarátov zvyknú za pár dní, u iných to môže trvať aj niekoľko týždňov. Môže sa stať aj to, že zo začiatku bude dieťa škôlku navštevovať s radosťou a po pár dňoch alebo po pár týždňoch sa zrazu “zatne” a príde odmietanie. Aj takto môže adaptácia vyzerať.

Veľký podiel na tom, ako sa dieťa v novom kolektíve cíti, majú rodičia. Napriek tomu, že aj vás určite prepadne smútok, že s ním nemôžete tráviť toľko času ako doteraz alebo sa vám zdá zrazu akési „stratené“ medzi inými deťmi, neukážte svoj smútok pred ním a neľutujte ho. Povzbudenie, úsmev a spoločné plány na popoludnie sú tým, čo dieťatku pomôže. Buďte vždy pozitívne naladení a s radosťou o škôlke rozprávajte, no neidealizujte ju, aby dieťa nebolo z reality sklamané.

Preto niekoľko rád, aby ste nástup do našej materskej školy zvládli s úsmevom:

 • Už pred vstupom do materskej školy by sa malo dieťa vedieť zaobísť krátku dobu bez mamy. Príležitostné odlúčenie umožní dieťaťu získať istotu, že mu mama neutečie a že sa vráti. Tieto prvé skúsenosti sa pozitívne prejavia len vtedy, keď sa rodičia vrátia v dohodnutú dobu.
 • Je dobré, keď pred vstupom do materskej školy má dieťa možnosť tráviť čas – hrať sa s vrstevníkmi (napr. detské ihrisko), aby sa naučili s nimi vychádzať. V materskej škole si deti precvičujú najmä sociálne a komunikačné zručnosti, preto sa ešte pred nástupom do nej sústreďte na schopnosť vášho dieťaťa spolupracovať, hovoriť a hrať sa s ostatnými.
 • Rozprávajte sa s dieťaťom o materskej škole a ešte pred nástupom sa choďte s dieťaťom poprechádzať do blízkosti materskej školy a preskúmajte s ním okolie.
 • Nestrašte ho nástupom do materskej školy a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval (veď tam sa naučíš, tam ti ukážu, tam budeš musieť poslúchať). Dieťaťu sa tým už dopredu podsúva strach a obavy.
 • Skúste cestou do materskej školy zaujať dieťa rozprávkou alebo mu rozprávajte, čo budete robiť vy, kým sa bude hrať, čo vás čaká, keď poň prídete.
 • Dieťa si môže so sebou nosiť obľúbenú hračku, s ktorou zvykne spávať.
 • Vždy je lepšie, ak o zvláštnostiach dieťaťa už dopredu informujete učiteľku, ako keby vás mala ona upozorniť na veci, ktoré sú vám známe, len ste ich nepovedali (napr. alergie, zlozvyky, cumlík, palček v ústach, obhrýzanie nechtov a pod.).
 • Komunikujte s učiteľkou s úsmevom. Ak máte výhrady k jej prístupu k dieťaťu, nikdy to neriešte v jeho prítomnosti.
 • Nepúšťajte sa do komunikácie o dieťati s učiteľkou ráno. Ak vás zaujíma, ako sa darí vášmu dieťaťu, informujte sa radšej popoludní, pred odchodom z materskej školy.
 • Pri nástojčivom plači až afektoch sa snažte dieťa odovzdať učiteľke čo najrýchlejšie, bez zbytočného dlhého lúčenia, tíšenia, prehovárania. Dajte mu na vedomie, že viete, že sa mu to nepáči, ale ubezpečte ho, že určite poň prídete.
 • Rodič by určite nemal prežívať pocity viny z toho, že dieťa je v materskej škole, ale vnímať tento moment z pozitívnej strany. Vyvarovať sa musí aj prezentovaniu svojich obáv z toho, či dieťa vstup do materskej školy zvládne. Budúci škôlkar totiž napätie a strach vycíti a bude reagovať podobne ako jeho ustráchaný rodič.

 

Vaše dieťa potrebuje v prvý deň nasledovné:

 • papučky
 • pyžamo
 • gumáky a pršiplášť
 • náhradné oblečenie označené menom dieťaťa

V škole Vám budú odovzdané nasledovné dokumenty, ktoré treba vyplniť a odovzdať triednym učiteľkám:

– vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia

– splnomocnenie o preberaní dieťaťa inou osobou ( podľa záujmu )

– súhlas so spracovaním údajov (musí byť podpísaný oboma rodičmi)

(tieto aj ďalšie tlačivá nájdete na našej internetovej stránke, môžete si ich v pohodlí domova vyplniť a vyplnené doniesť prvý deň do MŠ)

 

PREVÁDZKA

6.30 – 7.30: všetky deti sa schádzajú v triede mladších detí

7.30 – 16.00: obidve triedy

16.00 – 17.00: všetky deti sa rozchádzajú v triede starších detí

 

Spolupráca rodiny a materskej školy nie je možná bez vzájomnej dôvery a úcty. Rodičia by sa mali naučiť správne reagovať a byť pripravení na počiatočné reakcie ich ratolesti. Počas prvých dní v kolektíve treba rátať s tým, že je dieťa unavené, plačlivé. Učiteľka pozná rôzne úskalia adaptácie a v spolupráci s rodičmi odporučí individuálny adaptačný program. V ňom sa navrhne dĺžka pobytu v prvých dňoch.

A nezabudnite – nech je prostredie akékoľvek krásne, učiteľka milá, prvé dni je to neznáme i keď krásne prostredie a cudzie i keď milé osoby.